Pahkis 2015 Vekaralla 18-20.9.2015

Stadin Sissien pääharjoitus Pahkis järjestetään Vekaranjärvellä 18-20.9.2015. Kyseessä on samalla Pahkiksen 50-vuotisjuhla, ja juhlan kunniaksi Pahkikselle järjestetään myös tavallisesta poikkeavaa ohjelmaa.

Kuten aiempina vuosina, Pahkis järjestetään kahtena MPK:n kurssina. Kilpaileviin osastoihin ja järjestävään organisaatioon kuuluville kyseessä on PV:n VEH, ja muille (esim. nostoväkeen kuuluville) kyseessä on tavallinen MPK:n kurssi.

Molemmille kursseille ilmoittaudutaan MPK:n järjestelmässä, yksikkönä Kymenlaakso. VEH-muotoisen kurssin numero on 0800 15 11037, nimi Sissitoiminta- ja johtamisharjoitus, Pahkis 2015. Huomaa että ehdottomasti viimeinen ilmoittautumispäivä MPK:n järjestelmässä on 10.8.2015. Sen jälkeen harjoitukseen ei enää voida ottaa osallistujia. Kannattaa siis ilmoittautua hyvissä ajoin.

VEH-muotoiselle kurssille ilmoittautuminen edellyttää suoritettua asevelvollisuutta. Kurssi ei ole maksullinen, vaan osallistujat saavat PV VEH-päivärahan. Kurssilaiset varustetaan PV:n varusteilla perjantain aikana. Myös omia varusteita saa käyttää erillisen ohjeen mukaan.

Pahkiksella on runsaasti erilaisia tehtäviä. Kilpailevissa osastoissa voit toimia partiomiehenä tai partion johtajana. Näissä tehtävissä tarvitaan hyvää pohjakuntoa, koska viikonlopun aikana liikutaan paljon kaikki varusteet mukana. Jos haluat osallistua yhdessä kavereittesi kanssa esim. samassa partiossa, ota yhteyttä haluamasi osaston johtajaan ja sovi asiasta henkilökohtaisesti hänen kanssaan.

Kilpailun johtajana toimii Matti Riikonen, matti.riikonen(at)elisanet.fi. Kilpailun varajohtaja on Ville Saari, v.saari88(at)gmail.com, OPKE:n päällikkö Sami Hotakainen, sami.hotakainen(at)kolumbus.fi, tehtäväpäällikkö Sami Manner, sami.manner(at)gmail.com, huoltopäällikkö Maria Vanonen, maria.vanonen(at)gmail.com, kuljetuspäällikkö Marko Läärä, marko.laara(at)elisanet.fi ja viestipäällikkö Antti Matinlauri, antti.matinlauri(at)iki.fi.

Osasto Vihreän johtaja Marko Koistinen, lisätiedot mr.koistinen(at)gmail.com. Osasto Ruskean johtaja Joonatan Kuorikoski, lisätiedot jonkku(at)wippies.com. Osasto Keltaisen (vastaosasto) johtaja Sampo Nurmi, sampo.nurmi(at)gmail.com.

Seuraa tiedottelua kevään ja kesän aikana Sissisanomissa, Helsingin Reservin Sanomissa, Sissien nettisivuilla ja sissispämmissä.

from to
Kurssit Maasto Pahkis